20 lat w Chinach

Wpis

środa, 04 stycznia 2012

Centrum Kultury Dynastii Han cz. 1 - Mauzoleum Liu Wu Księcia Chu.

Pewnego razu postanowiliśmy wybrać się na edukacyjny spacer do Centrum Kultury Dynastii Han w Xuzhou. Ponieważ Centrum jest ogromne owocem tego spaceru jest ten wpis i będzie kilka kolejnych.
        Centrum będziemy opisywali w kolejności naszego zwiedzania, a po naszym spacerze wiemy, że jest co oglądać i o czym pisać :)
        Zapraszamy do czytania i komentowania... :)

      Przeznaczeniem Centrum Kultury Dynastii Han w Xuzhou jest ochrona piękna tego historycznego miejsca, które stanowi zarazem podwaliny Dynastii. Opowieści przodków wkomponowane w ogrodowo – rekreacyjną scenerię z unikalnymi krajobrazami pozwalają turystom zaznajomić się z wydarzeniami historycznymi mającymi tu miejsce prawie 2300 lat temu.

      Centrum jest obiektem turystycznym klasy AAAA w pięciostopniowej, chińskiej klasyfikacji obiektów turystycznych.Kamień z wyrytą nazwą Centrum przed wejściem.

 

      Według tradycji chińskiej, dzieje Państwa Środka rozpoczynają się  – wg chronologii tradycyjnej – od roku 2852 p.n.e. Po ponad 2500 lat do władzy w Chinach doszła dynastia Qin – pierwsza dynastia zjednoczonego Cesarstwa Chińskiego (złożonego z królestw Qin, Chu, Yan, Han, Zhao, Wei i Qi) , założona przez Pierwszego Cesarza w 221 r. p.n.e. Była ona dynastią krótkotrwałą lecz stworzyła silny, scentralizowany aparat państwowy, oparty na jednolitym prawie, pieniądzu i administracji. Dynastię Qin obalono na skutek powstania ludowego w 206 r. p.n.e., a zwycięzcy wykorzystali jej osiągnięcia do zbudowania długotrwałej i potężnej dynastii Han.
      Pierwszym Cesarzem dynastii Han był Liu Bang, który przeszedł do historii jako Gaozu. Jednym z braci Cesarza był książę Liu Jiao – dziadek bohatera naszej wycieczki, który był pierwszym po zjednoczeniu siedmiu królestw przez dynastię Qin, Księciem Chu, znanym jako książę Yuan Chu. Po nim księstwo odziedziczył Liu Yingke, następnym dziedzicem był Liu Wu – Książę Chu, którego mauzoleum właśnie stoi przed nami otworem.
      Liu Wu (chiński: 刘戊) był synem Liu Yingke, księcia Yi Chu. W roku 174 p.n.e., po krótkim panowaniu swego ojca, odziedziczył tytuł.  W roku 155 p.n.e. zmarła Dowager Go, konkubina Cesarza Gaozu (zm. 195 r. p.n.e.). W tym czasie Liu Wu, za pijaństwo podczas żałoby, został pozbawiony przez ówczesnego Cesarza części swoich ziem. To wydarzenie sprawiło, że łatwo uległ namowom i przyłączył się do tzw. Rebelii Siedmiu Księstw zapoczątkowanej przez Li Pi, który sprawował władzę w księstwie Wu. Premier i doradcy księcia Liu Wu, którzy odradzali mu przystąpienie do rebelii, zostali przez niego skazani na śmierć. W roku 154 p.n.e. Liu Wu zainicjował kampanię przeciwko księstwu Liang, jednak został pokonany przez wojska Cesarza Jingdi, którymi dowodził generał Zhou Yafu. Pozostałe oddziały rebeliantów poddały się, a Wu, pozbawiony wsparcia, popełnił samobójstwo. Jego synowi, Liu Li, pozwolono odziedziczyć tytuł księcia pomimo udziału ojca w rebelii.

Liu Wu - Książę królestwa Chu.

 

      Centrum Kultury Dynastii Han położone jest na tzw. Lwich Wzgórzach (Lion Hills), prawie że w centrum Xuzhou i zajmuje teren ponad 100 ha. Na jego terenie znajduje się kilkadziesiąt różnego rodzaju obiektów związanych przede wszystkim z dynastią Han, a także z Chinami, religią buddyjską, itd. Dużą powierzchnię zajmują przepiękne lasy bambusowe, wśród których wytyczone są kamieniste alejki przeznaczone dla zwiedzających. Ważniejsze obiekty zaznaczone są na poniższym planie - makiecie. 

Plan Centrum (po kliknięciu na obrazek duży plan otworzy się w nowym oknie).

 

       Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mauzoleum Liu Wu Księcia Chu. Grobowiec ten odkryto w roku 1995 i natychmiast zaliczono go do pierwszej dziesiątki odkryć archeologicznych roku 1995 w Chinach i do pierwszej setki chińskich odkryć XX wieku. Grób odkryto w stanie nietkniętym, znaleziono w nim ponad 2000 różnych, kunsztownych wyrobów rękodzielnictwa sprzed ponad 2000 lat. Były to wyroby z jadeitu, miedzi, złota, szlachetnych kamieni, a także broń, wazy, itp. Grobowiec ten miał pełnić rolę pośmiertnego pałacu księcia, z tego też względu zbudowano go na podobieństwo pałacu i wyposażono we wszystkie niezbędne sprzęty. Zbudowano go na osi północ - południe, na południu lokując wejście, a komnatę grobową na północy. Pozostałe pomieszczenia rozmieszczone są po wschodniej i zachodniej stronie korytarza.

Mauzoleum Liu Wu Księcia Chu.

 

      Po odkryciu grobowca i dokonaniu niezbędnych prac archeologicznych całość obudowano murami i zadaszono w celu jego zabezpieczenia. Przy okazji nadano mu całkiem zgrabny kształt mauzoleum. Po wejściu do niego udajemy się najpierw pochyłymi chodnikami na górną galerię, z której rozpościera się widok na zewnętrzną część grobowca.

Górna galeria.

 

      Całość Mauzoleum jest utrzymana w półmroku, który dodaje miejscu tajemniczości i powagi. Na ścianach przy chodnikach wokół galerii umieszczone są zdjęcia przedstawiające pierwotny wygląd grobowca i prace archeologiczne.

Zdjęcie z prac archeologicznych.

 

      Następnie schodzimy w dół by wejść do grobowca. Do wejścia prowadzi długa droga wykuta w litej skale, mierząca ponad 68 m. 

Plan grobowca.

 

      Drogę prowadzącą do wejścia do grobowca podzielono na trzy części. Pierwsza z nich (1) to Galeria Zewnętrzna licząca sobie 28, 7 m długości i 9,15 wysokości. Ta część jest wykonana dość pobieżnie i wygląda na niedokończoną,  zresztą wejście do niej ‘zdobi’ niedokończony kamień, który miał zamknąć grobowiec.

Niedokończony kamień.

 

      Następna część, Galeria Środkowa (2), to korytarz o długości 20,3 m, szerokości 3,45 m i wysokości 13,4 m. Ten został już wykończony w pełni, włącznie ze specjalnie ryflowanymi ścianami. 

Galeria Środkowa.

 

      Z Galerii Środkowej przechodzimy do ostatniej i zarazem najbardziej rozbudowanej części grobowca - Galerii Wewnętrznej (3). Część ta liczy sobie 19,3 m długości, 2,07 m szerokości i 5,08 m wysokości i w całości jest wydrążona w skale, łącznie z sufitem. Po obu stronach tej galerii znajdują się wejścia do trzech komnat, zwanych skrzydłami. Skrzydło wschodnie to komnata kuchenna (4). Znaleziono w niej brązowe i gliniane naczynia, symboliczne kamienne palenisko, studnię i gliniane figurki. Wymiary tej komnaty to 11,8  x 3,17 x 1,76 m (dł. x szer. x wys.). Odkryto w niej również butelkę trunku nazywanego Lanling, który był popularny w Chinach ponad 3000 lat temu i jest produkowany do dziś.

Komnata kuchenna.

 

      Po lewej stronie znajdują się dwa zachodnie skrzydła, pierwsze (5) to książęcy magazyn przeznaczony głównie do przechowywania rytualnych naczyń i broni. Odkryto tam m.in. złote klamry, brązowe pasy, trójnogi, i wiele różnych rodzajów broni. Wymiary tej komnaty to 6,2 x 3,1 x 1,8 m. 

Komnata na m.im. broń.

 

      Zaraz obok jest wejście do drugiego zachodniego skrzydła (6), które liczy sobie 5,9 x 3,2 x 1,84 m i służyło jako magazyn na akcesoria toaletowe używane przez Księcia Chu. Odnaleziono tu wiele przedmiotów z brązu.

Kolejna komnata.

 

      Na końcu Galerii Wewnętrznej znajduje się wejście (7) do grobowca. Było ono zablokowane szesnastoma olbrzymimi kamieniami ułożonymi po cztery w czterech grupach. Rozmiar wejścia to 2,04 x 1,93 m. 

Wejście do grobowca. Nad wejściem zdjęcie przedstawiające kamienie je blokujące.

 

       Po przekroczeniu ‘drzwi’ oczom naszym ukazuje się kolejny korytarz i ponownie po obu jego stronach znajdują się komnaty boczne. Pierwsza z nich to Wschodnia Komnata Numer 1 (8) służąca jako skarbiec. Odnaleziono w niej ponad 176 000 miedzianych monet Ban Liang, które były w obiegu we wczesnych latach panowania Zachodniej Dynastii Han. Wymiary skarbca to 4,7 x 1,58 x 1,7 m.

Wschodnia Komnata Numer 1.

 

      Wschodnia Komnata Numer 2 to pomieszczenie niedokończone (9) i nie wiadomo jakie było jej przeznaczenie. Jej wymiary to 1,5 x 1,33 x 1,46 m.

Komnata niedokończona.

 

      Wschodnia Komnata Numer 3 (10) była grobowcem towarzyszącym przeznaczonym dla książęcej konkubiny. W komnacie tej odnaleziono jadeitową poduszkę, wisiorki, itp. Wymiary komnaty to 4,55 x 1,48 x 1,75.

Wschodnia Komnata Numer 3.

 

      Ostatnią po tej stronie jest Wschodnia Komnata Numer 4 (11), zawierała fragmenty glinianych przedmiotów oraz żelazne dłuta. Jej wejście było niedokładnie zamknięte cegłami. Wymiary komnaty to 4,68 x 1,5 x 1,91 m.

Wschodnia Komnata Numer 4.

 

      Po drugiej stronie korytarza znajdują się tylko dwie komnaty. Pierwsza z nich to Zachodnia Komnata Numer 1 (12), przeznaczona na przedmioty codziennego użytku Księcia Chu. Odnaleziono w niej m. in. lustra w brązowych oprawach, klamry do pasów, części żelaznej zbroi, monety, pozłacany rydwan oraz uprząż. Wymiary tej komnaty, to 4,96 x 2,5 x 1,8 m.

Zachodnia Komnata Numer 1.

 

      Zachodnia Komnata Numer 2 (13) służyła jako magazyn książęcych pieczęci. Odnaleziono ich tam ponad 200 wraz z innymi cennymi przedmiotami, takimi jak złote haki i ozdoby. Jej wymiary to 4,64 x 2,45 x 1,78 m.

Druga Komnata Zachodnia.

 

      Dalej korytarz prowadzi nas do Komnaty Przedniej (14) o wymiarach 10,78 x 3,45 m. Jest to główne pomieszczenie Mauzoleum, podzielone na dwie części: wschodnią, w której znajduje się trumna Księcia Chu, oraz zachodnią, gdzie można zobaczyć pogrzebowy strój z jadeitu.
    Trumna inkrustowana jest w całości kolorowymi kawałkami jadeitu, ułożonymi w skomplikowane wzory, i jest największym i najbardziej okazałym przedmiotem tego typu z Zachodniej Dynastii Han. Jej wymiary, to 2,8 x 1,1 x 1,08 m.

Trumna Liu Wu Księcia Chu.

 

      Pogrzebowy strój jadeitowy był wykonywany jedynie dla władców i wielmożów. Oryginał złożony był z 4248 kawałków jadeitu połączonych 1,576 kg złotego drutu i był wykonany w sposób perfekcyjny. Ten tutaj jest jedynie repliką. Oryginał można obejrzeć w Muzeum w Xuzhou, a jego zdjęcie już wkrótce na naszym blogu :) (czyli kliknij tu :) )

Replika stroju pogrzebowego.

 

      Na samym końcu znajduje się Komnata Tylna (15). Jest ona niestarannie wykonana i wygląda na niedokończoną. Znaleziono w niej kamienny instrument muzyczny Bian Qing oraz guziki do strun instrumentów Qin i Se. Obecnie znajdują się tu instrumenty muzyczne perkusyjne z epoki. Centralną część komnaty zajmuje popiersie Liu Wu Księcia Chu, wykonane w skali 1:1. Na podstawie znalezionych kości księcia, eksperci byli w stanie zrekonstruować posturę zmarłego. Według nich w chwili śmierci miał około 35 - 37 lat i 1,72 m wzrostu. Komnata Tylna ma wymiary 7,98 x 3,37 x 1,87 m.


Instrument perkusyjny - Chime.

 

Instrument perkusyjny - Set-qing.

 

Popiersie Liu Wu Księcia Chu.

 

      Większość przedmiotów znalezionych w tym grobowcu można obejrzeć dokładnie w Muzeum w Xuzhou. Trafiły tam przedmioty zarówno gliniane, brązowe jak i te z miedzi i ze złota. Część z nich jest wystawiana także w Muzeum w Pekinie, co świadczy o randze znaleziska i dynastii.

      Na tym kończy się zwiedzanie Mauzoleum Liu Wu Księcia Chu. Stąd udajemy się do Muzeum Armii Terakotowej Zachodniej Dynastii Han, o czym w kolejnym wpisie :) (czyli tu :))

 

Praktyczne Informacje dla Turystów:

Godziny otwarcia: codziennie od 8:30 do 17:00

Adres: Bīngmǎyǒng lù 1, (兵马俑路 一), Bing Ma Yong Road No 1, Xuzhou (Jiangsu, China)

Telefon: 0086 0516 83167053

Dojazd: Autobusy: W58, W71 z dworca kolejowego, W5 z południowego dworca autobusowego, W49, 65, 605, 608 z centrum miasta.

Strona WWW: http://www.hwhjq.com

Cena biletu: 80 Yuanów RMB (bilet upoważnia do wejścia do wszystkich obiektów na terenie Centrum)


Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wpisu, zadawajcie je w komentarzach, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.
Julia i Patryk

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
20_lat_w_chinach
Czas publikacji:
środa, 04 stycznia 2012 06:07

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjnyfree counters
Free counters


stat4u