20 lat w Chinach

Wpis

niedziela, 08 stycznia 2012

Centrum Kultury Dynastii Han cz. 2 - Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han w Xuzhou cz. 2

Wystawa Militarystyczna.

        W tej części muzeum znajdują się opisy i tablice poglądowe dotyczące tego, co oglądaliśmy przed chwilą, a także resztki oręża i dokładnie wyeksponowane niektóre figurki...

     Armia Terakotowa Dynastii Han, odnaleziona w Xuzhou po wcześniejszym odkryciu podobnych figur z Dynastii Qin w mieście Xi'an, jest bardzo ważnym znaleziskiem nie tylko z punktu widzenia badań archeologicznych, ale również pozwala przyjrzeć się bliżej historii oręża za panowania Dynastii Han, rzuca światło na to, jak w tamtych czasach rozwijała się polityka i wojsko, a także kultura i sztuka. Wystawa Armii Terakotowej z Dynastii Han to zapis przeszłości dokonany w niezwykłej formie figur przedstawiających ludzi, zwierzęta i powozy, doskonale obrazujące wygląd ówczesnej kultury oraz armii.
      Wprowadzenie do Wystawy podzielono na 4 części:

      Część 1: Figurki Terakotowe oraz Terakotowa Armia i Konie.
     W czasach starożytnych figurki terakotowe były zakopywane w ziemi wraz ze zmarłymi. Z ponad 2000-letnią historią oraz bogactwem form, postacie wykonane z terakoty zapisały się w historii sztuki Chin jako jeden z jej głównych nurtów. Terakotowi wojownicy i konie tworzą wielką podziemną armię i są postrzegane jako jedno z najciekawszych odkryć starożytnych Chin.

Tablice poglądowe do części 1.

 

       Część 2: Terakotowa Armia i Konie z Dynastii Han w Xuzhou
    Około 4000 figurek armii z Dynastii Han zostało odnalezionych w sześciu różnych miejscach u podnóża wzgórza Shizishan od jego zachodniej strony, około 3 km na południe od centrum Xuzhou w prowincji Jiangsu. W skład tej terakotowej armii wchodzą oddziały piechoty, wojownicy rydwanowi oraz kawaleria. Odzwierciedlają one faktyczny wygląd i szyk wojsk Księcia Chu z wczesnych lat panowania Zachodniej Dynastii Han oraz stanowią ważny element badań historii oręża w starożytnych Chinach.

Tablice poglądowe do części 2.

 

     W tej części zaprezentowano także zrekonstruowany rydwan wraz z oryginalnymi figurkami koni i żołnierzy.

Zrekonstruowany rydwan z oryginalnymi figurkami.

 

Figurki koni zaprzężonych do rydwanu.

 

          Część 3: Wojskowość i służba w wojsku za czasów Dynastii Han
      Okres panowania Dynastii Han wraz z jej systemem wojskowym jest bardzo ważny w historii starożytnych Chin. Korzystając z osiągnięć Dynastii Qin, Hanowie utworzyli kompletny system militarny, w którym armią i sprawami dotyczącymi wojska zajmowała się scentralizowana władza państwowa. Wprowadzono system przyznawania tytułów szlacheckich za zasługi na polu bitwy, jak za czasów Dynastii Qin, oraz obowiązkową służbę wojskową. W połowie okresu panowania Zachodniej Dynastii Han cesarz Wudi (dosł. Cesarz Waleczny; chin.upr. 汉武帝; pinyin Hàn Wǔdì) zaczął tworzyć armię  złożoną z najemników, wyszkolonych żołnierzy dobrych w sztuce wojennej. Za czasów Wschodniej Dynastii Han system najmowania żołnierzy zastąpił całkowicie obowiązkową służbę wojskową.

Tablice poglądowe do części 3.

 

           Część 4: Armia Terakotowa i Konie z Dynastii Han oraz Mauzoleum Księcia Chu.
      Armia terakotowa z Xuzhou jest bardzo ważną częścią mauzoleum Księcia Chu z Zachodniej Dynastii Han. Po wielu latach poszukiwań, ten strzeżony przez terakotowych żołnierzy grobowiec został w końcu odkryty w 1995 roku na szczycie wzgórza Shizishan, około 300 m od terakotowej armii. Wraz z odkryciem miejsca pochówku Księcia Chu, jego pośmiertnych strażników oraz wielu innych reliktów, Mauzoleum Księcia Chu z Zachodniej Dynastii Han zostało uznane za jedno z najrzadszych znalezisk w skali całego kraju.

         Po tym wprowadzeniu następuje zasadnicza część Wystawy Militarystycznej, gdzie m.in. możemy obejrzeć z bliska figurki wojownika na koniu, żołnierzy, postać Liu Wu księcia Chu i wiele innych.

Terakotowy wojownik na koniu.

 

Fragment terakotowej armii.

 

Pojedyncze figurki żołnierzy.

 

Liu Wu książę Chu.

 

      Następnie oglądamy relikty oręża wraz z ich opisami na tablicach, a także zrekonstruowane ówczesne zbroje.

Fragmenty broni.

 

Fragmenty mieczy.

 

Repliki zbroi.

 

Repliki zbroi.

 

Wojownicy w zbrojach.

 

       Po obejrzeniu wszystkich eksponatów (a jest ich bardzo wiele) udajemy się do położonego na wodzie i pod nią:

Drogowskaz do Wodnego Muzeum Armii Terakotowej.

 

O czym w następnej części. Zapraszamy do czytania :)

Link do poprzedniej części.

Link do następnej części.Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wpisu, zadawajcie je w komentarzach, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.
Julia i Patryk

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
20_lat_w_chinach
Czas publikacji:
niedziela, 08 stycznia 2012 15:16

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjnyfree counters
Free counters


stat4u