20 lat w Chinach

Wpis

poniedziałek, 09 stycznia 2012

Centrum Kultury Dynastii Han cz. 2 - Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han w Xuzhou cz. 3

Muzeum na i pod wodą.

        Wodne Muzeum Armii Terakotowej w Xuzhou, położone jest dwa metry pod lustrem wody stawu znajdującego się na terenie Centrum Kultury Dynastii Han. W 1987 roku w odkryto tu postacie terakotowej kawalerii. Były one w całości zanurzone w wodzie. Odkrycia dokonano w dwóch miejscach,...

...które obecnie są stanowiskami nr 5 i 6. Aby jak najbardziej realistycznie wyeksponować znalezisko, władze miejskie Xuzhou postanowiły w 2005 r. założyć to muzeum. Ukończono je i oddano do użytku 30 kwietnia 2006 r.

Widok na wodne muzeum.

 

Terakotowa armia z oddziałem kawalerzystów to figurki ustawione w szyku bojowym w dwóch grupach, północnej (opisywane poniżej) i południowej (4 stanowiska, które zwiedziliśmy w poprzednim budynku). Północna grupa kawalerii znajduje się ok 125 m od południowej. W jej skład wchodzą dwa prostokątne stanowiska: zachodnie (nr 5) i wschodnie (nr 6). Ich wschodnia strona usytuowana jest wyżej od zachodniej. Z tego powodu stanowisko nr 6 dość wcześnie uległo poważnemu zniszczeniu. Stanowisko nr 5 zachowało się w dobrej formie do momentu odkrycia go w 1985 roku, później jednak uległo zalaniu. 

Zdjęcie osuszonego stawu podczas prac archeologicznych.

Po lewej stronie widoczna jest miara pokazująca, że muzeum znajduje się na głębokości poniżej 2 m od lustra wody.

 

        Stanowisko nr 5 ma 13,5 m długości, 3,5 m szerokości, 0,5 m głębokości w części wschodniej oraz 0,7 m w zachodniej. Odnaleziono tu terakotowe figurki koni, kawalerzystów oraz fragmenty materiałów użytych do tworzenia tych figurek. Większość z nich uległa zniszczeniu, gdyż zakopano je zanim całkowicie zastygły. W 1987 roku osuszono to miejsce  i wydobyto z niego znajdujące się tam figurki. Potem odkrywki ponownie zostały zalane przez wodę.
       Kiedy je odkopano, większość figurek była w częściach. Badania archeologiczne pozwoliły stwierdzić, iż zostały tu zakopane terakotowe figurki przedstawiające konie oraz jeźdźców kawalerii lekkiej i ciężkiej. Słynna ze swej szybkości i odwagi, kawaleria była jednym z najważniejszych oddziałów starożytnej armii, której rozkwit przypadł na okres Walczących Królestw. Była siłą decydującą kiedy Qin Shi Huang zjednoczył kraj i stała się niezależną jednostką wojskową.

Fragmenty odnalezionych figurek kawalerii.

 

Oddział kawalerii terakotowej.

 

Fragment oddziału kawalerii terakotowej.

 

Oddział kawalerii - widok z boku.

 

      Odkryta w Xuzhou armia terakotowej kawalerii ma niezwykle istotne znaczenie w badaniu historii armii w starożytnych Chinach i świadczy o wadze, jak przykładano tej akurat jednostce wojskowej.

       Po wszystkich wrażeniach doznanych przed chwilą, mimo późnej już pory, udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Centrum Kultury Dynastii Han o czym opowiemy w następnym wpisie.

Link do poprzedniej części.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wpisu, zadawajcie je w komentarzach, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.
Julia i Patryk

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
20_lat_w_chinach
Czas publikacji:
poniedziałek, 09 stycznia 2012 11:28

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjnyfree counters
Free counters


stat4u