20 lat w Chinach

Wpis

sobota, 07 stycznia 2012

Centrum Kultury Dynastii Han cz. 2 - Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han w Xuzhou cz. 1

Po opuszczeniu mauzoleum udaliśmy się (dość długą drogą, bo ponad 500 m) do Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han w Xuzhou (Xúzhōu Hàn Bīngmǎyǒng Bówùguǎn; 徐州汉兵马俑博物馆; The Xuzhou Museum of the Terracotta Warriors and Horses of Han Dynasty)...

Droga do Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han.

 

Droga do Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han.

 

Droga do Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han - drogowskazy.

 

      Muzeum podzielone jest na dwie części i mieści się w osobnych budynkach. Pierwsza część to budynek główny (na zdjęciu poniżej - pierwszy od dołu), w którym znajdują się cztery stanowiska archeologiczne. Część druga to budynki znajdujące się na wodzie (na zdjęciu to te dwie piramidki na jeziorze), w których znajdują się dwa stanowiska archeologiczne ukazujące to, co znaleziono na dnie jeziorka.

Fragment makiety przedstawiający m. in. Muzeum Armii Terakotowej i Koni Dynastii Han.

 

      Armia Terakotowa Dynastii Han znajduje się u stóp wzgórza Shizishan, po jego zachodniej stronie, około 350 m na wschód od mauzoleum Księcia Chu. Jest to bardzo ważna część mauzoleum Dynastii Han. W tym miejscu w grudniu 1984 roku odkryto 4 stanowiska, które zostały zakopane w ziemi na głębokości ok. 4 metrów. Odnaleziono tu stojące w pełnym szyku bojowym figurki oddziałów piechoty wraz z powozami, będące odzwierciedleniem prawdziwej armii Księcia Chu z wczesnych lat panowania Zachodniej Dynastii Han. W celu ochrony i zabezpieczenia znalezisk w ich oryginalnym miejscu, w październiku 1985 roku władze miasta Xuzhou otworzyły tu Muzeum Armii Terakotowej Dynastii Han. W listopadzie 1996 roku Rada Państwowa ChRL uznała Armię Terakotową Dynastii Han w Xuzhou za jedno z najważniejszych znalezisk w historii Chin.
   
      Główny budynek muzeum to w części obudowa dla tego, co zostało odkryte w ziemi, tak samo jak w przypadku mauzoleum, a w części muzeum eksponujące i opowiadające o znaleziskach. Konstrukcja całości jest prosta, ale funkcjonalna i nie sposób tam zabłądzić albo pominąć czegoś przy zwiedzaniu. Po wejściu do budynku kierujemy się strzałkami, które prowadzą nas przez korytarze udekorowane zdjęciami z prac archeologicznych.

Zdjęcie z prac archeologicznych.

 

      W końcu docieramy do centralnego miejsca muzeum. U wejścia wita nas potężny kamień z wykutym w językach chińskim i angielskim wprowadzeniem. Zapoznajemy się z tekstem i przechodzimy dalej. Na wprost nas znajdują się trzy stanowiska archeologiczne. Wszystkie ułożone są na osi wschód - zachód. Dwa doskonale oświetlone i przykryte szklanymi, trapezowymi dachami oraz jedno odkryte. Udajemy się do stanowiska nr 1.

    Odkrywka ma długość 27,7 m i szerokość od ok. 2 m na początku do ok. 1,5 - 1,7 m na końcu. Figurki ustawione są w dwóch grupach: przednia, którą tworzą figurki 410 wojowników piechoty, ustawiona jest na długości 15 m. Tylna grupa zajmuje 10,3 m i złożona jest z 510 figurek, z czego przednie przedstawiają dowódców z powozami i końmi, oficerów i piechotę, a tylne to ustawieni w szyk wojownicy rydwanowi w pozycji bojowej.

Stanowisko nr 1, widok ogólny na figurki.

 

Stanowisko nr 1, figurki piechoty.

 

Stanowisko nr 1, figurki koni i dowództwa armii.

 

Stanowisko nr 1, figurki piechoty, widok od tyłu.

 

Stanowisko nr 1, figurki jeźdźców rydwanowych.

 

      Wewnątrz stanowiska umieszczone są także tabliczki informujące, że w roku 1987 Chińskie Muzeum Narodowe zabrało 20 figurek, a w 1990 r. jeszcze dodatkowe 6 oraz, że w 1984 r. miejscowa fabryka cegły i dachówek zniszczyła część figurek z tego i innych stanowisk.


    Odkrywka nr 2, szeroka na 2.2 m na początku i 1,4 do 1,6 m na końcu oraz długa na 27,5 m, jest środkowym stanowiskiem. Tak samo, jak w przypadku stanowiska nr 1, figurki są tu podzielone na 2 grupy: przednią, długości 13 m, składającą się z 830 wojowników piechoty o różnych posturach, i tylną, długą na 11,8 m, złożoną z 474 pochylonych wojowników prowadzących powozy, której wschodnia część została zniszczona na odcinku 2,3 m.

Stanowisko nr 2, widok ogólny na figurki.

 

Stanowisko nr 2, zniszczone figurki.

 

      Kolejny punkt zwiedzania to wysunięte najbardziej na południe stanowisko nr 3, ma ono podobny kształt do dwóch poprzednich odkrywek. Zostało odnalezione na początku 1985 roku, jednak nie odkopano figurek w nim znajdujących się, ponieważ badania archeologiczne potwierdziły, iż statuetki są rozmieszczone w ten sam sposób, co w dwóch poprzednich stanowiskach.

Stanowisko nr 3, widok ogólny.

 

      Na wschód od trzech poprzednich stanowisk znajduje się czwarte, położone na osi północ-południe. Stosunkowo wysokie usytuowanie tej odkrywki sprawiło, że łatwo uległa zniszczeniu. Jej lewa strona ma długość 26,2 m oraz szerokość 1,65 m. Znaleziono tu jedynie 14 stojących figurek żołnierzy piechoty oraz pojedyncze sztuki drewnianej lakierowanej broni i tarcz.

Stanowisko nr 4, widok ogólny.

 

Stanowisko nr 4, figurki żołnierzy piechoty.

 

      Wszystkich figurek - tych odkopanych i tych pozostających w ziemi - jest około 4000. Każda figurka była robiona ręczenie i ma inny, choć podobny, kształt i wyraz twarzy. Wszystkie figurki były pomalowane na wiele kolorów. Obecność resztek farb stwierdzono przy ich odkopaniu. Przy ich ‘produkcji’ nie korzystano z żadnych form.
      Widok tylu figurek, symbolizujących armię, w jednym miejscu jest naprawdę niesamowity. Oglądaliśmy je z podziwem przez dobrych kilkadziesiąt minut, aby w końcu przejść do drugiej części pierwszego budynku - Wystawy Militarystycznej, o czym w następnym wpisie.

Link do następnej części.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wpisu, zadawajcie je w komentarzach, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.
Julia i Patryk

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
20_lat_w_chinach
Czas publikacji:
sobota, 07 stycznia 2012 17:57

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjnyfree counters
Free counters


stat4u