20 lat w Chinach

Wpis

środa, 15 lutego 2012

Park Pamięci Kampanii Huai Hai. C.D.

Następnym w kolejności na naszej trasie był Pomnik Komitetu Dowódców Kampanii Huai Hai. Monument, jak wszystko w parku, ogromny. Do jego stworzenia użyto 70 granitowych bloków, a 7 metrów wysokości i 9,5 metra szerokości mówią same za siebie o jego wielkości. Czuliśmy się pod nim tak, jak to widać na zdjęciu…

Pomnik Komitetu Dowódców Kampanii Huai Hai. Stoją od lewej: Su Yu, Deng Xiaoping, Liu Bocheng, Chen Yi i Tan Zhenlin 

 

            Ogrom tego pomnika był jednak niczym w porównaniu z tym co nas czekało za chwilę. Zbliżaliśmy się bowiem do centralnego punktu parku - Monumentu Kampanii Huai Hai.

            Ten odsłonięty w roku 1965, mierzący 38,15 m wysokości monument usytuowany jest na wzgórzu. Jego front zdobi 9 pozłacanych chińskich znaków, które składają się na napis odwzorowujący ręczne pismo Przewodniczącego Mao, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają ‘Pomnik Męczenników Kampanii Huai Hai’. Cokół monumentu z przodu i z tyłu pokryty jest inskrypcją w języku chińskim, zaś reszta piedestału ozdobiona jest  płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny batalistyczne.

          Wokół monumentu wybudowany został otwarty pawilon, którego marmurowe ściany północna i południowa pokryte są nazwiskami przywódców Kampanii oraz poległych żołnierzy. Zachodnia ściana wyłożona jest płytkami, na których wytrawione zostały sceny walk.

Pomnik Pamięci Kampanii Huai Hai.

 

Pomnik Pamięci Kampanii Huai Hai.

 

Patryk pod pomnikiem.

 

Płaskorzeźby na pomniku.

 

Pomnik Pamięci Kampanii Huai Hai.

 

Jedna ze ścian pawilonu z wyrytymi cytatami, nazwiskami dowódców kampanii oraz z nazwiskami poległych w walkach.

 

Ściana pawilonu wyłożona kafelkami z wytrawionym scenami z walk.

 

Jedna ze scen z walk.

 

 

         Po obejrzeniu wszystkiego z daleka, a potem dokładnie z bliska ;) udaliśmy się w kierunku tzw. Lasu Stalli (The Forest of Steles of the Huaihai Campaign). Są to kamienne tablice o nieregularnych kształtach na których wyryte są cytaty z dowódców Kampanii, a także cytaty z przewodniczącego Mao. Samo zresztą wejście do Lasu Stalli zdobi jego ogromny pomnik. Oprócz Stalli jest tu także wielka tablica z wyrytym na niej rękopisem Przewodniczącego Mao. Rękopis jest wierny w każdym calu, łącznie z przekreśleniami, dopiskami, itd. Można powiedzieć, że to takie ksero w kamieniu ;)

Pomnik Przewodniczącego Mao.

 

Jedne ze stalli.

 

Rękopis Przewodniczącego Mao wyryty w kamieniu.

 

Stalli jest bardzo dużo i znajdują sięna bardzo rozległym terenie, a mur wzdłuż drogi prowadzącej stąd do bramy wyjściowej przyozdobiony jest dodatkowo granitowymi tablicami z różnymi cytatami.

Tablice w murze.

 

          I to już koniec naszego jednego długiego dnia poświęconego zwiedzaniu Xuzhou. Zostało nam tu już niewiele dni, a jeszcze tyle do zobaczenia i opisania przed nami. Zapraszamy do czytania kolejnych wpisów :)

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wpisu, zadawajcie je w komentarzach, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.
Julia i Patryk

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
20_lat_w_chinach
Czas publikacji:
środa, 15 lutego 2012 16:07

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • magak5 napisał(a) komentarz datowany na 2015/09/03 12:11:56:

    Fany blog, dla kogoś kto interesuje się chinami, szkoda że nie prowadzicie go częściej.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjnyfree counters
Free counters


stat4u