20 lat w Chinach

Wpis

środa, 04 kwietnia 2012

Grobowiec w gorze Guishan - Guishan Han Tomb

Jakoś tak nam się układały nasze wyprawy, że zawsze do grobowców trafialiśmy w wigilię. Pierwszy raz w Wigilię Bożego Narodzenia, a tym razem w wigilię Nowego Roku, czyli w Sylwestra.
          Sylwester, mimo że wypadał w sobotę, był dla nas dniem pracy. Na szczęście dość krótkim, bo nasze zajęcia kończyliśmy już o 11:00. Zaraz po nich udaliśmy się do domu, zostawiliśmy to, co zbędne, spożyliśmy szybki lunch i ruszyliśmy w drogę, odkrywać dalej Xuzhou.

      Grobowiec w górze Guishan (Guishan Han Tomb; guī shān hàn mù; 龟山汉墓) jest położony dość daleko od centrum miasta, więc żeby nie marnować czasu zdecydowaliśmy, że wybierzemy się tam taksówką. Po pół godzinie jazdy i lżejsi o 25 juanów byliśmy na miejscu. Było wtedy ok. 12:40. Przeszliśmy przez ogromną bramę, kupiliśmy bilety i po chwili całe mauzoleum stało przed nami otworem. Informacje, które na temat dziś przez nas zwiedzanego obiektu znaleźliśmy w internecie mówiły tylko o grobowcu Hana, rzeczywistość jednak okazała się inna i mile nas zaskoczyła. Cały teren mauzoleum podzielony jest na trzy części. Pierwsza to grobowiec, druga: Muzeum Edyktów Imperialnych, a trzecia: Ogród Kamiennych Rzeźb.

Brama wjazdowa.

 

 Schematyczny plan mauzoleum.

 

Rzeźba żółwia przed wejściem do grobowca.

            Zwiedzanie zaczęliśmy od grobowca, do którego prowadzi równie wielkie wejście jak brama wjazdowa do mauzoleum. Wejście usytuowane jest u stóp góry Guishan (góra żółwia) z jej zachodniej strony. Sam grobowiec poświęcony jest szóstemu królowi księstwa Chu - Liu Zhu (i jego żonie), jest to więc prawnuk trzeciego króla - Liu Wu, o którym pisaliśmy wcześniej (link). Miejsce to zostało odkryte w lutym 1981 roku przez lokalnych wieśniaków podczas uprawiania pola. Prace przy nim i przy całym obiekcie trwały z krótkimi przerwami prawie 5 lat. W 1996 r. obiekt ten wpisano na listę Kluczowych Kulturalnych i Historycznych Obiektów Prowincji, a w roku 2000 na listę 100 Najważniejszych Odkryć Archeologicznych w Chinach w XX w i dołączono nauczanie o nim do programu szkół podstawowych.

Wejście do grobowca.

            Budowę grobowca rozpoczęto w 126 r. p.n.e. a zakończono 13 lat później, już po śmierci Liu Zhu, za czasów władcy Wu Di. Czas w którym budowano ten grobowiec był czasami świetności dynastii Han, dlatego też jest on przykładem niesamowitego rozmachu budowlanego obiektów tego typu. Jest to niezwykle majestatyczny podziemny pałac. W grobowcu znajdują się dwa grobowe tunele, dwie aleje i piętnaście komnat. Grobowiec ma długość 83 m (od zachodu do wschodu) i 33 m szerokości (w najszerszym miejscu, od północy na południe). Powierzchnia komnat i korytarzy zajmuje ponad 700 m² , a kubatura wynosi 2600 m³. Każda komnata była kompletnie wykończona, włącznie z drewnianymi futrynami i sufitami i w całości sprawiała wrażenie gotowego do zamieszkania pałacu. Niestety drewniane wykończenia nie dotrwały do naszych czasów, odkryto zaledwie ich fragmenty, lecz cały kompleks i bez tego jest niesamowity i nie bez kozery nazywany jest jednym z cudów w historii Chin.

             Wchodzimy najpierw do ogromnego holu, gdzie możemy zapoznać się z historią grobowca, tego jak go odkrywano, jego planem, a także obejrzeć eksponaty, które z niego wydobyto.

 Plan grobowca.


 Zdjęcia niektórych złotych przedmiotów odkrytych w grobowcu.

 

 Wystawa przedmiotów odnalezionych w grobowcu.

 

 Wystawa przedmiotów odnalezionych w grobowcu.

 

Zdjęcia z prac archeologicznych.

             Podążając za strzałkami z kierunkiem zwiedzania wchodzimy do grobowca aleją z prawej strony. Pomiędzy alejami znajdują się rzeźby ze scenami z budowy grobowca. Korytarz ten, a właściwie oba korytarze, mają po 56 m długości i 1,78 m wysokości. Precyzja ich wykonania jest zdumiewająca, a odchył w każdym kierunku jest niewiększy niż 1/10000 mm. Dla ukazania tej niezwykłej precyzji na końcu korytarza, w jego górnym prawym rogu, jest zamontowany laser, którego światło bez przerwania biegnie przez całą jego długość. Korytarze położone są wobec siebie w odległości 19 m i mają lejkowate wejścia, które (każde z osobna) były zamknięte 26 blokami skalnymi w dwóch rzędach, każdy z bloków ważył od 6 do 7 ton. Korytarze te uznano za najbardziej precyzyjne antyczne grobowe aleje na świecie.

Scena z budowy grobowca.


Aleja południowa - wejście do grobowca.

            Mniej więcej w połowie korytarza trafiamy do pierwszej komnaty, a właściwie kompleksu trzech komnat, z których najmniejsza znajduje się po prawej stronie korytarza, a dwie większe po lewej. Jest to książęca stajnia i pomieszczenie na rydwany. Odnaleziono tu wiele figur terakotowych koni, jeźdźców i powozów różnej wielkości.

 Rydwan królewski.

 

 Terakotowe figurki koni.

             Kolejna komnata znajduje się na końcu korytarza po prawej stronie i jest to pałacowa kuchnia. Odnaleziono tu mnóstwo naczyń, waz i innych kuchennych przedmiotów.

Wazy odnalezione w komnacie kuchennej.

              Zaraz za kuchnią znajdowała się zbrojownia, gdzie archeolodzy odkryli bezcenne rodzaje broni i zbroi. W komnacie wyeksponowano tylko kilka sztuk, ale z opisu wynika, że była ona wypełniona bronią po brzegi.


Broń w zbrojowni.

           Komnata, która znajduje się na wprost wyjścia z korytarza, to sala balowa. Przeznaczona była do tańca, śpiewu, a także wystawiania sztuk teatralnych, odnaleziono w niej figury tańczących postaci, niektóre z nich wyeksponowano w komnacie w szklanych gablotach. Z komnatą tą graniczyła łazienka.

 Figurki tańczących postaci odnalezione w sali balowej.

 

 Toaleta w grobowcu.


            Z komnaty balowej wchodzimy prosto do królewskiego gabinetu. Miejsce to było królewską kancelarią, a odnaleziono tu królewskie pieczęcie, przybory do pisania, pojemniki na atrament, monety i wszystko to, co niezbędne jest w miejscach tego typu. Niektóre z tych przedmiotów były wykonane ze złota, z jadeitu i zdobione szlachetnymi kamieniami.

Przedmioty z kancelarii królewskiej.

            Po prawej stronie kancelarii - w miejscu najgłębiej położonym w górze -  znajduje się pierwotna komnata grobowa księcia Liu Zhu. Niestety, gdy ją odkryto, runął w niej dach i obluzowały się skały znajdujące się nad nią. Z tego względu przeniesiono trumnę księcia do komnaty znajdującej się po lewej stronie kancelarii, a do pierwotnej komnaty przeniesiono część eksponatów z pałacowej kuchni.


Pierwotna komnata grobowa.

            W obecnej komnacie grobowej, gdy otwarto ją dla publiczności, na jej północnej ścianie zaczął pojawiać się cień człowieka ubranego jak za czasów dynastii Han, który jakby zapraszał do odwiedzin. Zinterpretowano go jako „ducha Księcia Liu Zhu witającego odwiedzających”. Obecna komnata jest wielkością prawie taka sama jak pierwotna, więc trumna i niektóre przedmioty, które znajdowały się tam oryginalnie, zmieszczono w niej bez problemu. W pierwotnej komnacie odkryto wiele przedmiotów ze złota, które eksponowane są w holu przed wejściem do grobowca, w Muzeum w Xuzhou i w Muzeum w Pekinie.

 Trumna księcia Liu Zhu.

 


Przedmioty odnalezione w komnacie grobowej.

          W królewskiej kancelarii znajdują się drzwi do komnat królowej. Drzwi te łączą północną i południową część grobowca i nazywane są „Żona otwiera drzwi i wygląda na swojego męża”


Drzwi do komnat żony Liu Zhu

            Zaraz za drzwiami znajduje się komnata, w której odnaleziono wiele przedmiotów rytualnych, instrumentów muzycznych i biżuterii. Ciekawostką jest, że sufit w tej komnacie nie był drewniany a skalny i zdobiły go rzeźby w kształcie sutków, również w ścianach znajdowały się niespotykane tu dotąd nisze. Teraz komnata jest pusta.

 Pusta komnata rytualna.

 

 Rzeźbione sutki na suficie komnaty rytualnej.

            Po prawej stronie poprzedniej komnaty znajduje się kancelaria królowej, wyposażona podobnie jak kancelaria króla, lecz bardziej ubogo.

Kancelaria królowej.

            Za kancelarią trafiamy do komnaty grobowej królowej. Jest to oryginalna komnata jej pochówku.

 Trumna żony króla Liu Zhu.

 

Trumna żony Liu Zhu.

            Następnie poprzez kancelarię królowej wracamy do pomieszczenia z sutkami na suficie, by z niego przejść do kuchni królowej. Komnata ta była znacznie większa niż komnata króla i jako jedyna lepiej wyposażona :) Odnaleziono w niej mnóstwo różnego rodzaju waz, zarówno prostych, jak i pięknie zdobionych, a także wiele innych przedmiotów używanych w kuchni.

 Komnata kuchenna królowej i przedmioty w niej odnalezione.

 


Ozdobne wazy odnalezione w komnacie kuchennej.

            Z kuchni wracamy znów do sutków na suficie :) by stamtąd udać się korytarzem północnym do wyjścia.


Aleja północna - obecne wyjście z grobowca.

            Po drodze jednak trafiamy jeszcze do ostatniej komnaty, która podobnie jak w przypadku komnaty króla, jest stajnią królowej i również podobnie jest usytuowana, a więc w połowie korytarza. Stajnia królowej zajmuje tylko jedną komnatę. Odnaleziono w niej również terakotowe figurki koni i jeźdźców, a także miniaturę rydwanu królowej.

Rydwan w stajni królowej.

            Ta komnata jest już ostatnią w grobowcu króla Liu Zhu i jego żony. Stąd udajemy się prosto do wyjścia, które ozdobione jest piękną płaskorzeźbą.


 Płaskorzeźba przy wyjściu z grobowca.

            O Ogrodzie i Muzeum, o którym wspominaliśmy na wstępie, napiszemy w kolejnym wpisie.Praktyczne Informacje dla Turystów:


Godziny otwarcia: Codziennie w godz. 8:00 - 17:30

Adres: Xúzhōu, Shì Jiǔlǐ Gū, Xiāngwáng Běi Lù (徐州市九里区襄王北路), North Xiangwang Road, Juli District, Xuzhou (Jiangsu, China)

Telefon: 0086-516-85770107

Dojazd: Autobus nr 37 (należy wysiąść przy przystanku Guishan Han Tomb) lub TAXI.

Strona WWW:  -

Cena biletu: 60 RMB

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wpisu, zadawajcie je w komentarzach, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.
Julia i Patryk

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
20_lat_w_chinach
Czas publikacji:
środa, 04 kwietnia 2012 17:18

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość napisał(a) z *.dip.osnanet.de komentarz datowany na 2012/04/16 11:43:56:

  wow ale miejsce - fajnie byloby zobaczyc na zywo ale fotorelacja tez ciekawa

 • Gość drm napisał(a) z *.ssp.dialog.net.pl komentarz datowany na 2012/10/24 11:39:30:

  Bardzo fajny blog,ciekawe zdjęcia i relacje,nie zaprzeczę ale chciałbym wszystko to widzieć będąc tam ,zapytacie jak do was trafiłem ,nic prostszego wystarczyło przeczytać wasz komentarz na Cri China ,jestem wiele od wielu lat słuchaczem tego radia .oczywiście odwiedzam również stronę internetową redakcji polskiej radia Cri China..
  zasyłam pozdrowienia

 • nicka1 napisał(a) komentarz datowany na 2013/05/04 22:17:43:

  nie piszecie juz bloga?

 • magak5 napisał(a) komentarz datowany na 2015/09/03 12:10:42:

  ciekawa dokładna relacja, sam interesuje się chinami, choć wciąż muszę korzystać z pomocy tłumacza polsko chińskiego. Powiedzmy sobie szczerze że język nie należy do najłatwiejszych.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjnyfree counters
Free counters


stat4u